Lapsed

Kuidas vähendada lapse nutiseadmete sõltuvust?

🕰️ KINDEL AEG.

Päeva ajakavas tuleks selgelt määratleda nutiseadmete kasutamise aeg, mis on alati üks ja sama. See aitab vältida olukorda, kus laps pidevalt küsiks, millal ta nutiseadmetega tegeleda saab või millal need ära võetakse.

Sel viisil suhtub laps nutiseadmetesse rahulikult, teades, et tal on kindel aeg nende jaoks. Meie peres on see aeg näiteks pärast lasteaeda või kooli tagasi tulles ja nädalavahetustel pärast lõunat.

🤝 ANNA AEGA. 

Kui soovite lapse käest nutiseadet ära võtta, siis ärge kunagi võtke seda järsku ära. 

Teavitage last ette, et nutiseadme aeg lõpeb näiteks 15 minuti pärast. Veenduge, et laps teid kuulis ning ei vaadanud sellel ajal ekraani, vaid vaatas teid. Hiljem meenutage talle, et on jäänud 10 minutit ja lõpuks 5 minutit. Seejärel võite nutiseadme rahulikult ära võtta, suurendades seeläbi tõenäosust, et laps ka annab selle tagasi rahulikult.

⏳ Väikelapsed vanuses kuni 5 eluaastat ei tunne aega ega oska kella järgi orienteeruda. Soetage liivakell, mis näitab aega vahemikus 5-15 minutit. Tooge liivakell näiteks 15 minutit enne nutiseadmete aja lõppemist ja selgitage, et kui liiv otsa saab, tähendab see, et nutiseadmete aeg on läbi.

💡 BOONUS

Tehke lapsega kokkulepe: kui laps tagastab nutiseadme teile ilma meeldetuletuseta, saab ta kingituseks 15 minutit lisaaega ekraanil. See motiveerib last jälgima oma ekraaniaega.

🎉 PÄRISELU

Muutke lapse päriselu nii põnevaks ja huvitavaks, et tal ei tekiks ei aega ega soovi veeta aega virtuaalmaailmas.

Lapsed kipuvad sageli veetma rohkem aega virtuaalmaailmas, kuna päriselus võidakse neid tihti kritiseerida, sõimata või esineda vanematega konflikte, mis tekitavad neis hirmu, ebamugavust ja ärevust.

Kui peres valitseb positiivne õhkkond, armastus, aktsepteerimine, ühised väärtused ja tegevused, siis väheneb tõenäosus, et lapsed langevad nutiseadmete sõltuvusse.

💡 Uuringud on näidanud, et mida madalam on perekonna sidudus, seda suurem on mängusõltuvuse risk.

Lisage igasse päeva vähemalt üks ühine tegevus, näiteks pereõhtusöök, jalutuskäik koos perega või lauamängude mängimine kogu perega.

Mis nipiga teie saate oma lapse nutiseadmetest välja? Kas annavad nad selle kergelt ära?